उदयपुर । केही दिनदेखि पानी परेसँगै उदयपुर जिल्लाका किसानहरुलाई धानको (बीउ) व्याड राख्न चटारो भएको छ । गत वर्षको तुलनामा यस वर्ष समयमै पानी पर्न थालेपछि यस जिल्लाका किसानहरुलाई धानको बीउ राख्न भ्याई नभ्याई भएको हो ।असार लाग्दै रोपाई शुरु हुने उदयपुरमा धानको बीउ राख्न अकाशबाट पानी परेपछि किसानहरुले अहिलेको समय फलदायी रहेको बताएका छन् । गत बर्षहरुमा धानको बीउ राख्न असार कुर्नुपथ्र्यो अहिले जेठमै बीउ राख्न पाईने भैइयो त्रियुगा नगरपालिका–३ का किसान शंकर लाल चौधरीले भने – ‘समयमा बीउ राख्दा असारमै रोपाई सक्छौं ’ । असारमा खडेरी परेपनि बीउ तयार हुने भएकाले भूमिगत पानीले रोपाई गर्न सकिने उनले बताए ।

धेरै जसो खडेरी पर्नेे जेठ महिनामा यो बर्ष भने पलिो दोस्रो साताको देखि नै पानी पर्न शुरु गरेको हो । कतिखेर पानी पर्ला र धानको ब्याड राख्न पाईयला भनेर बसेका कृषकहरुले पानी परेसँगै धानको ब्याड धमाधम राख्न शुरु गरेका छन् ।

यस जिल्लामा त्रियुगा नगर क्षेत्र, जोगिदह, हडिया, बेल्टार, सुन्दरपुर, तपेश्वरी, रामपुरठोक्सिला, पंञ्चावती, कटारी, त्रिवेणी, रिस्कु, हर्देनी, मंयाखु, रौता, सोरुङछबिसे, तावाश्री, लिम्पाटार, तथा सुनकोशी किनारा चुरे र महाभारतको फेदीमाहरुमा वर्षे धान लगाउने गरिएको छ । पाहाडी क्षेत्रमा पनि धमाधम धानको व्याड राख्ने काम भईरहेको छ ।

बिउ राखेकोे करिव २० ÷२५ दिनमा धान रोप्नको लागी तयार हुने भएकाले सिचाइ सुविधा नभएका स्थानहरुमा पनि अब लगत्तै राखिएको ब्याड रोप्नका लागि उचित हुने कृषि ज्ञान केन्द्र उदयपुरले जानएको छ ।

यस्तै नगरपालिका तथा गाउँपालिकाहरुले उन्नत जातको अनुदानको धानको विउ वितरण गर्न शुरु गरिएको छ । बिहिबारदेखि पहिलो चरणमा चौदण्डीगढी नगरपालिका वडा नम्बर ६ बाट बीउ बितरण शुरु गरिएको हो । अन्य वडामा एक हप्ता भित्र झण्डै चौध मेट्रिकटन बीउ बितरण गरी सक्ने नगरपालिकाका कृषि प्राविधिक प्रमुख नीतु खनालले बताइन् ।

गत वर्ष पनि वर्षायाम सँगै धानको बीउ राख्ने बेलामा नगरपालिकाले उन्नत जातको धानको बीउ बितरण गरेको नगरपालिकाले जनाएको छ ।
नगरपालिकाका मेयर खगेन्द्र राईले धानबाली नगरको प्रमुख बाली भएकाले धान उत्पादनमा प्रोत्साहन गर्न र नगरपालिकालाई धान उत्पादनमा आत्मनिर्भर बनाउन बीउ बितरण गरेको बताए ।

गत वर्ष कृषकलाई उन्नत जातको धानको बीउ बितरण गर्दा नगरमा बीस प्रतिशत भन्दा बढी धान उत्पादन बढेको र धानको उत्पादन बढाउन यस पटक पनि नगरपालिकाले बीउको लागि छुट्टै बजेट व्यावस्थापन गरेको नगरप्रमुख राईले बताए । बीउमा २५ प्रतिशत कृषक र ७५ प्रतिशत नगरपालिकाको योगदान रेहको छ ।

उदयपुरमा करिव १५ हजार हेक्टर क्षेत्रफलमा धान लगाउने गरेको तथ्याङ्क रहेको छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया