- ओम श्रेष्ठ

जर्मन तानाशाह हिटलरको एउटा विश्वासिलो मन्त्रीमण्डका सदस्य (सुचना मन्त्री थिए । अर्थात जनतामा भ्रम फैलाउने र सत्तामा रमाईरहने प्रवितिका योजनाकार (सचिवालय संयोजक) थिए । उनको काम भनेकै सुण्डमुण्ड प्रयोग गरी आफै परिचालन भई नचाहिदा अफवाह, षड्यन्त्र र नचाहिदो अस्त्र प्रयोग गरी जनता सामु भ्रम फैलाउनु र हिटलरलाई शक्तिशाली बनाई राख्नु र आफु पनि सत्ताको विरासतमा रमाई रहनु थियो ।

एक दिन जव हिटलरले आत्मा हत्या गरेको थाहा पाए त्यस पछि उ संकटमा फसे र आफ्ना हुर्कदै गरेका ६ जना छोराछोरीहरू, श्रीमती र स्वंयमलाई गोली हानि मरेका थिए ।आज नेपाली राजनीतिमा पनि गोएवल्सहरूको विगविगी बढेको छ । त्यस्ता गोएवल्सहरु नेपाली राजनीतिमा पहिचान गर्न नेपाली जनतालाई खासै गारो छैन ।…..

भ्रमपुर्ण भाषण गर्ने र त्यसलाई वारम्वार सुण्डमुसुण्ड प्रयोग गरी मिडियाम फुक्न लगाउने र (“एउटै झुटलाई सयौं पटक बोलियो भने जनताले पत्याउछन ।” –गोएवल्स) केहि समय जनताले पत्याउने र त्यस पछि झुट रैछ भन्ने थाहा पाए पछि फेरी नयाँ–नयाँ ढम्फु बजाउने र पुर्ण आफ्ना सुण्डमुण्ड छौड्डा÷सुण्डमुसुण्ड प्रयोग गरी विगुल फुक्ने काम निरन्तर भै रहेका छन् ।

यसरी आफ्नो सत्ता बचाई राख्न गोएबल्स प्रवितिका अरिङ्गालहरू अझ कति वर्षसम्म टिकिरहन्छन त्यो भने समयले नै बताउलान ।
आजको यो विश्वव्यापी महामारीको अबस्थामा नेपाली जनताको अभिभावक भएर जनताको जिवन रक्षाको निमित्त सरकार लाग्नु पर्ने बेलामा स्वंम जिम्मेवार ब्यक्ति÷मन्त्रीहरू नै भ्रष्ट्रचारको चंगुलमा फस्नु कति लज्जास्पध विषय बनेको छ ? ! भन्ने कुरा ईतिहासका पानामा एक दिन कोरिने नै छन् ।

यो वेला जनताको सेबा गर्ने समयमा त्यो काम गर्न नसकेर जनताको चौतर्फी जनदवाब÷आक्रोस व्यक्त भएको बेला जनताको सेवा गर्न नसक्ने भए पछि आफ्नो सत्ता टिकाउन ७० वर्ष पुरानो विषय उठान गरेर राष्ट्रियताको (राष्ट्रवाद एकाएक आउने भावनात्मक विषय हैन) ढम्फु बजाएर जनताको ध्यानलाई डाईवर्ड गर्न खोज्ने त कहिले देशको सार्भभौमिकतामा नै आँच पुर्याउने खालको अभिव्यक्ति दिएर आफ्नो सरकार टिकाउनको लागि मात्र गरेको कुरा अव नेपाली जनताले बुझिसकेका छन् । र गोएवल्स प्रवितिका व्यक्तिहरूको पनि त्यस्तै हालत नहोस भन्ने अपेक्षा, चाहाना राख्न बाहेक अरू केहि गर्न सकिदैन । लेखक : युवा संघ उदयपुरका अध्यक्ष हुन् ।

तपाईको प्रतिक्रिया